Популарни

timthumb.php_.jpg

„Фокус“, Ставриќ и Заев се најдоа во извештајот на Стејт департментот за човекови права

Американскиот Стејт Департмент вчера го објави Годишниот извештај за почитување на човековите права во светот во 2014 година. Меѓу случаите што се споменуваат во извештајот се и процесот за офталмологот Дејан Ставриќ, пресудата за весникот „Фокус“, процесот и ослободувањето на Шиповиќ.

 

misini.jpg

Мисини му даде 24 часа на Груевски да ги ослободи мигрантите од Гази Баба

Му давам 24 часа рок на премиерот Никола Груевски да одлучи и да даде „зелено светло“ да се ослободат ...

neap.jpg

Финална конференција на проектот „НЕАП“

Завршната конференција на проектот „Мрежа од граѓански организации за ефикасно активно учество“, ќе се ...

proverka_na_fakti_trojka_sefovi_sdsm.png

Како една невистина станува новинарски текст

Новинарството не е пуста желба на поединци. Напротив, тоа е сплет на информации, докази и аргументи кои ...

последни коментари

Собранието – изгубено и во кризата и во медиумското игнорирање

Sobranie-Veljanovski-0987-098.png

Фактот што кај медиумите нема никаов интерес за работата на Собранието и тоа во време на тешка политичка криза, само ја покажува неговата моментална бесцелност. А, кога највисокиот законодавен и претставнички орган во една земја не е предмет на интерес во јавноста, тогаш нешто сигурно не е во ред со демократијата во таа земја.

Придонесите ги излудеа хонорарците

16081013995_3d829c44cc_k.jpg

Од почетокот на годината до сега не е завршен ниту еден циклус на наплата на придонеси за здравствено и пензиско осигурување. Со најновите измени на законите се воведоа повеќе проблеми отколку решенија.

Oнлајн игра во Кина мора да ги почитува законите од реалниот живот

-2015-03-22-12.30.07-PM.png

Дизајнерот на онлајн игри, Xu Youzhen откри преку неговото Weibo (Веибо) дека кинеските власти побарале растењето на деца во видео играта на неговата компанија да е во рамки на планираното семејство.

Бебиња умираат поради бирократски пречки

bebe-naslovna-690x360.jpeg

Во последниве 19 години во Македонија умреле околу 7 илјади бебиња -доенчиња, што ја позиционира земјава високо на мапата на земји според смртноста на бебињата. Дел од бебињата родени со аномалии починале во периодот додека се завршувале административно-бирократските процедури за нивно лекување или оперирање во странство. Од 2010 до 2015 година во странство биле испратени на лекување 228 бебиња. За лекување на овие бебиња биле исплатени 10 милиони евра, покажа истражувањето на СКООП. –Да дојдевте само два часа подоцна, ќе немаше спас за вашето бебе- му рекле бугарските лекари на Петар, еден од родителите кои проговорија за голготата низ која поминуваат бебињата што се упатуваат на лекување во странство

„Плоштад Слобода“ против мртвилото на Скопје -2014

teatar61-540x405.jpg

Кога нашиве турбо-фолк тутмаци, и „државни“ и „уметнички“, би биле барем малку свесни какви се’ негативни сигнали испраќаат со своето фолкерско поведение и однесување, можеби би се замислиле.

Отворена изложбата „Деветтата димензија” на македонскиот стрип

St1.jpg

Изложбата „Деветтата димензија“ што ја претставува македонската стрип-сцена е отворена во холот и со поддршка на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски”.

 

Мојсовски се враќа на теренот против Татран Прешов

mojsovski-cervar-pres-29.jpg

Македонскиот ракометен шампион Металург новата сезона ја почнува со натпреварот од СЕХА лигата против Татран Прешов во Скопје. По паузата поради повредата добиена токму на дуел од ова натпреварување против Вардар, во тимот се враќа капитенот на Металург Наумче Мојсовски кој пропушти поголем дел од ланската сезона.

Зошто мигрантите толку многу гинат на македонските железнички пруги?

455541656_1a16499116_o-1024x768.jpg

Како тоа одеднаш гинат толку многу емигранти на железничката пруга во Македонија. Зошто претходно немало (толкав број) загинати? Што е тоа што се променило?